Údržba domu
Běžná údržba domu
Po kolaudaci a nastěhování do domu není ihned nutná běžná údržba domu, ani další činnosti v oblasti drobných prací, dodělávek, ochrany materiálů, povrchových úprav atd. Nelze ale spoléhat na fakt, že v podobě, ve které dům převezmete, bude bez řádné údržby provozován po celou generaci. Pravidelnou kontrolou a průběžným servisem si zajistíte bezproblémové bydlení, na dlouhou dobu bez nutnosti větších zásahů a oprav. I drobné nefungující těsnění u přípojky na pračku může po několika měsících ignorace znepříjemnit život a vyluxovat peněženku. Abyste byli se svým domem spokojeni, dbejte, prosím, následujících zásad:
I. Exteriér
- palubky jsou ošetřeny příslušnými impregnačními nátěry s UV filtrem. V případě, že nedochází k jejich opotřebení nebo poškození zatékáním, případně intenzitou slunečního záření, není nutno je dále upravovat. Jakmile zjistíte vizuální změny, je nutno je ošetřit příslušným nátěrem. Pozor – nátěrové hmoty nelze kombinovat. Např. při aplikaci rozpouštědlových nátěrových hmot na akrylátové podklady dochází k poškození celé vrstvy. Tu je následně nutno odstranit s případně dalším přebroušením. Jinak stačí plochu zbavit částí oprýskané, nebo sprašující části barvy. Plochu srovnat přebroušením a je možno nanést další nátěr.
- fasádní plochy mají povrchovou vodoodpudivou úpravu. Jedná se o plně omyvatelné, s dlouhodobou životností garantované směsi v různých barevných provedeních. Není zapotřebí je přetírat, ani impregnovat či ošetřovat. Silně znečistěné plochy je možno omýt běžnými čisticími (nerozpouštědlovými) prostředky. Pokud si v prodejnách barev a laků vyžádáte prostředek přímo k omývání fasádních částí, učiníte nejlépe. Fasádu lze také omýt tlakovým čističem, teplou vodou – je nutno dbát opatrnosti s nastavením tlaku, aby nedošlo k poškození. V praxi, pokud není dům vystaven enormním nečistotám (blízko silnic, chodníků, v průmyslových oblastech atd.), není zapotřebí fasádu ošetřovat až do doby, kdy lze vizuálně poznat znečistění.
- okna a dveře se neošetřují chemickými rozpouštědly. Existují prostředky na ošetřování plastových oken. Lze je zakoupit v lépe zásobených prodejnách drogerií a to jak na čistění, tak na následné ošetření. Pochopitelně tak dosáhnete nejen lepšího vzhledu, ale prodlouží se i mezidobí, kdy je zapotřebí již tato běžná údržba domu. Seřízení a usazení oken provádí v rámci montážních prací příslušný pracovník. V průběhu roku ale vlivem teplotních rozdílů dochází ke změnám – v rámci ročního servisu lze provést po nahlášení následné seřízení v případě, že nejste schopni seřízení provést svépomocí. Návod na údržbu oken naleznete s odkazem na stažení ve formátu pdf v oddělení „okna“.
II. Interiér
větrání je nejdůležitějším faktorem při provozu nízkoenergetického domu – problematika větrání je dostatečným způsobem popsána v oddílu o větrání. Pokud jste v domě zvolili jiný systém výměny vzduchu, než řízený a jste tudíž odkázáni na větrání otevíráním oken, případně pootevřením mikroventilační spáry, nepodceňujte, prosím, tento fakt.
- Veškeré plísně, které v domě vznikají, mají v drtivé většině případů jediného jmenovatele – nevětraný dům. Týká se ponejvíce koupelen, místností souvisejících s koupelnami, prádelnou, kuchyní. Dům, který má nízkou potřebu vytápění, přímo vybízí ke stagnaci větrání.
- Nemístné šetření s následným řešením prokvétající plísně v rozích místností je stejně krátkozraké, jako neekonomické. Stručně řečeno je zde jednoduché pravidlo – rosný bod je součinitelem čtyř základních faktorů: teploty, směru a proudění vzduchu, tlaku a vlhkosti. Pokud poklesne hodnota prvních tří veličin a vzroste čtvrtá, zvyšuje se riziko vzniku plísní. Pokud tedy víte, že netopíte, je nutno více větrat, aby došlo ke snížení vlhkosti. Tlak ovlivnit nelze, vlhkost můžete snížit jen vyvětráním – z tohoto důvodu není závadou, pokud kondenzovaná voda stéká po oknech a usazuje se ve špaletách, nebo stéká pod parapet.
- Je nutno odstranit příčinu, a tou je jednoznačně vysoká vlhkost vzduchu v domě, tudíž častým větráním, zvýšením teploty v místnosti, nebo instalací jednotky nucené výměny vzduchu.
vlasové praskliny
- Dále závadou nejsou vlasové praskliny ve spojích a rozích stěn sádrokartonových desek, to je časem, stejně jako v jakékoliv jiné stavbě, běžná údržba domu. Každý dům, dřevostavbu nevyjímaje, si prochází procesem postupného sesedání stavby. Dobu, za kterou se tak děje, nelze přesně ohraničit. Každý dům je trochu jinak konstrukčně řešen, je jiné podloží atd. Praskliny snadno ošetříte obyčejným akrylovým, přetíratelným tmelem, který lze zakoupit v každé prodejně barev a laků a drogerií. Z tohoto důvodu doporučujeme provést první nátěr interiéru v bílé základní barvě, dokud proces sesedání není ukončen a další drobné praskliny již nevznikají. Poté je možno interiér vymalovat ve zvolené barevné úpravě. K dostání jsou již i elastické tmely, které další prasklině zamezí.